جاسوس در ویندوز ۱۰؛ چطور ویژگی keylogger را در ویندوز ۱۰ غیرفعال کنیم؟

شاید شما نیز از شنیدن این موضوع که در ویندوز ۱۰ چنین ویژگی مخفی گنجانده شده است ، تعجب کرده باشید.  در این مطلب قصد داریم بیشتر در مورد این ویژگی صحبت کرده و شیوه غیرفعال کردن آن را به شما بیاموزیم.

تا جایی که به خاطر داریم همیشه ویندوز با یک رشته از چیزهای خاص همراه بوده است. حتی آپگرید یک ساله ویندوز ۱۰ نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. در ابتدا کاربران با تبلیغاتی که به صورت هدفمند در منوی استارت و حتی File Explorerr قرار داده شده بودند، بمباران می شدند. حالا یک keylogger مخفی در ویندوز ۱۰ تمام دکمه هایی را که شما بر روی صفحه کلید می فشارید، ضبط می کند.

موضوع ناراحت کننده این است که این keylogger مخفی از زمان عرضه اولین نسخه پیش نمایش ویندوز ۱۰ تا آخرین نسخه وجود داشته است. سوالی که به ذهن می رسد آن است که چرا مایکروسافت تا این اندازه نسبت به کلیدهایی که کاربران بر روی صفحه کلید می فشارند کنجکاو است؟

طبق اظهارات شرکت مایکروسافت، آن ها از این اطلاعات به منظور آگاه کردن بیشتر Cortana استفاده می کنند تا این دستیار دیجیتالی بتواند بهتر به کاربر مورد نظر سرویس دهی نماید. علاوه بر این مایکروسافت می گوید: آن ها تمام گفته های کاربر را بایگانی کرده و به سرعت با استفاده از ویژگی Ink ویندوز ۱۰ این گفته ها را یادداشت می کنند. آن ها می گویند که تمام این اطلاعات به مایکروسافت کمک می کند تا عمل نوشتن و تایپ کردن را در آینده بهبود ببخشد.

با این وجود بسیاری از افراد دوست ندارند تا تمام کارهایی که آن ها با کامپیوتر شخصی خود انجام می دهند توسط ویندوز ثبت و ضبط گردد و این کار برایشان ناراحت کننده است. علاوه براین تاکنون چند بار سرورهای شرکت های بزرگ هک شده است؟ این اتفاق چند بار در ابعاد بسیار وسیع برای یاهو اتفاق افتاده است، بیشتر از آن که آن ها جرات داشته باشند تا آن را فاش کنند. با این اوصاف اگر تمام اطلاعاتی که درباره ما توسط مایکروسافت جمع آوری شده است به دست افراد خرابکار بیفتد و اتفاقی که برای یاهو رخ داد برای مایکروسافت نیز رخ دهد، آن گاه چه خواهد شد؟

چطور keylogger را در ویندوز ۱۰ غیرفعال کنیم؟

گام اول: غیرفعال کردن “send Microsoft info about how I write…

Keylogger با این هدف طراحی شده است تا به مایکروسافت کمک کند که شیوه نوشتن شما را در ویندوز ۱۰ بیاموزد و با نتیجه گیری از این آموخته های خود، عملکرد بهتری از خود ارائه دهد تا در نهایت کاربر نیز تجربه لذت بخش تری در هنگام کار با ویندوز داشته باشد. اگرچه ما قصد داریم این قابلیت را غیرفعال کنیم اما چنانچه شما از یک قلم در دستگاه خود استفاده کنید ویندوز هم چنان نوشته ها و کلیدهایی را که می فشارید ثبت و بایگانی خواهد کرد.

به منظور غیرفعال کردن این ویژگی به مسیر  Settings > Privacy > General بروید. سپس از پنل سمت راست گزینه ” Send Microsoft info about how I write to help us improve typing and writing in the future ” را یافته و آن را بر روی off قرار دهید تا keylogger غیرفعال شود.

keylogger

keylogger

گام دوم: غیرفعال کردن ویژگی ” Getting to know you ” در ویندوز ۱۰

به مسیر Settings > Privacy رفته و از پنل سمت چپ گزینه ” Speech, inking, & typing ” را انتخاب نمایید. سپس از پنل سمت راست و در قسمت بالا عبارت ” Getting to know you ” به چشم می خورد. این ویژگی است که به ویندوز ۱۰ اجازه می دهد درباره نوشته ها و صدای شما اطلاعاتی جمع آوری کند تا بتواند پیشنهاد بهتری را به شما ارائه دهد.

keylogger

برای غیرفعال کردن این ویژگی نیز کافی است بر روی گزینه ” stop getting to know you ” کلیک نمایید. با این کار ویژگی دیکته کردن به ویندوز ۱۰ از کار می افتد و تمام اطلاعاتی که تا پیش از این توسط ویندوز درباره نحوه عملکرد شما جمع آوری شده بود، پاک می شود.

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *