ساخت جلیقه های ضد گلوگله‌ مقاوم‌تر و سبک‌تر با فناوری جدید

ادوات و لوازم جنگی و نظامی در طول تاریخ به کمک علم پیشرفت شایان توجهی داشته است. طی تحقیقات که به تازگی توسط تیمی از محققان امریکایی انجام شده است، توانسته اند جلیقه های ضد گلوله سبک تر و مقام تری را با استفاده از کامپوزیتی حاوی نانو لوله ‌کربنی و گرافن تولید کنند.

به گزارش کلیک، بر اساس اظهارات ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نانو لویه کربنی در اکثر پروژه‌های علمی حوزه فناوری‌ نانو از جمله آسانسور فضایی حضور دارد که علت این امر استحکام منحصر به فرد این ماده است. به همین علت دانشمندان کاربردهای زیادی را برای این ماده درنظر دارند.

شرکت بات (Butte) به دنبال دست سافتن به فناوری جالبی با استفاده از نانو لوله‌های کربنی است. شرکت مونتانا تک (Montana Tech) در ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ اعلام کرد که چند نفر از اعضای این شرکت در حال همکاری با شرکت بات بوده تا بتوانند پلیمر مخصوصی برای جلیقه‌های ضد گلوله تولید کنند.

این دو شرکت‌ با همکاری شرکت تکنولوژی اوکس (Oaks Technology) سرمایه‌گذاری ۲۰۰ هزار دلاری را برای آزمایش روی ماده‌ای تخصیص داده‌اند، که برای استفاده در جلیقه‌های ضد گلوله طراحی گردیده، این ماده ترکیبی از نانو لوله‌ کربنی و گرافن تشکیل شده است.

یکی از مدیران این پروژه به نام هاگ کرایگ می‌گوید که نانو لوله کربنی و گرافن به دلیل وزن کم و استحکام فوق‌العاده دو گزینه‌ی ایده‌آل برای ساخت جلیقه‌های ضد گلوله می‌باشند. وزن کم و استحکام این دو ماده به ندرت در دیگر مواد به یافت می‌شود.

بعلاوه کرایگ گفت: امیدواریم که با بکار بردن این فناوری کیفیت جلیقه‌ها را تا دو برابر افزایش دهین، قصد داریم تا وزن آنها نصف شده و مقاومت بالاتری نیز داشته باشند. جلیقه‌های ضد گلوله فقط هنگامی که سرعت گلوله در حد خاصی باشد امکان حفاظت از جان افراد را دارند، بطور ساده می توان گفت گلوله‌هایی که با سرعت بالا شلیک می‌شون به این جلیقه‌ها آسیب خواهند رساند.

کرایگ براین باور است که گرافن و نانو لوله‌کربنی استحکام ساختار هگزاگونالی گرافیت را داشته اما ابعاد کوچکتری را دارد.

چنان‌چه نتایج آزمایشات انجام شده روی این ماده موفقیت‌آمیز باشد، این شرکت‌ها وارد فاز دوم کار شده که در این فاز باید این ماده کامپوزیتی را با پارچه‌های چلوار رایج ترکیب نمایند، با این کار امکان بهره برداری این فناوری فراهم خواهد شد.

شرکت تکنولوژی اوکس با کمک گرفتن از دو پرسنل سابق نیروی هوایی آمریکا فعالیت خود را در این زمینه انجام می‌دهند. کرایگ معتقد است این فناوری جدید می‌تواند بر خیلی از محدودیت‌ها غلبه کند.

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *