مثلث: رقابت درون جناحی؛ گزینه‌های مهم جریان انقلابی برای سال 96

مثلث/ متن پیش رو در مثلث منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

خبرهای مهمی از جناح اصولگرایان به گوش می‌رسد. آن‌گونه که محمد‌رضا باهنر گفته ائتلاف بزرگی میان اصولگرایان شکل گرفته تا آنها را برای ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری آماده کند

در شرایطی که در میان اصلاح‌طلبان و حامیان دولت بحث‌هایی در مورد نقاط چالش‌برانگیز نامزدی حسن روحانی در انتخابات 96 شکل گرفته و مباحثی همچون نامزد پوششی و حتی نامزد جایگزین مطرح شده، در این سوی میدان رقابت اصولگرایان سازوکار ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری را فراهم می‌کنند. ساز‌و‌کاری که همچنان محرمانه است و فقط غلامعلی حدادعادل به صورت بسته در مورد آن خبرهایی ارائه داده است. او گفته است: «معرفی کاندیداها برای انتخابات فرآیند خاصی دارد که طی می‌شود و به‌موقع باخبر می‌شوید.» حداددعادل در پاسخ به سوالی مبنی‌‌‌بر اینکه آیا فرآیند انتخابات در اصولگرایان کلید خورده است یا نه؟ توضیح داد: «بالاخره یک انتخاباتی در پیش است که رقابت‌ هم باید باشد و طبیعی است که این امر اتفاق افتاده است.» حدادعادل در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری چه کسانی هستند؟ نیز گفته: «هنوز چیزی مشخص نشده است.» او همچنین در پاسخ به سوالی مبنی‌بر اینکه آیا زمان‌بندی برای معرفی کاندیداهای اصولگرایان انجام شده است یا نه؟ تصریح کرد: «فکرهایی در این زمینه شده است. رویکرد ما در انتخابات مشخص است و از ابتدای انقلاب تاکنون نیز معلوم بوده و الان هم مشخص است.» در همین حال رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه‌جمعه با ابراز امیدواری از نتایج گفت‌وگوهای گروه‌های انقلابی گفت: «جریان انقلاب در حال بررسی چگونگی ورود به انتخابات ۹۶ است.» حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی با بیان اینکه گفت‌و‌گوهای خوبی میان گروه‌های اصولگرا برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری شکل گرفته است، گفت: «تا آنجا که بنده اطلاع دارم جلسات خوبی بین گروه‌های اصولگرا برگزار شده و همه گروه‌ها و نیروهای اصولگرا مصمم هستند که در مسیر همگرایی و وحدت حرکت کنند.» وی با بیان اینکه، هنوز مدل و نحوه ورود نیروهای انقلابی به انتخابات96 مشخص نشده است، تصریح کرده است: «هنوز هیچ گزینه خاصی برای انتخابات 96 از سوی گروه‌های اصولگرا مشخص و نهایی نشده است و آنچه در برخی رسانه‌ها مبنی بر گزینه‌های اصولگرایان برای انتخابات 96 طرح می‌شود، گمانه‌زنی رسانه‌ای است.» تقوی با بیان اینکه «جریان انقلابی در حال بررسی چگونگی ورود به انتخابات 96 است»، تاکید کرده است: «جامعه روحانیت مبارز وحدت و همگرایی نیروهای انقلاب را در دستورکار قرار داده و با گروه‌های مختلف درباره چگونگی و ضرورت انسجام جریان انقلابی گفت‌وگو کرده است، بنابراین انتظار می‌رود مسیر وحدت منجر به نتایج مبارکی برای جریان انقلاب شود.»

این سخنان در حالی بیان شده که در بخش مصادیق گمانه‌زنی‌ها آغاز شده است. رسانه‌ها نام‌هایی از اصولگرایان را مطرح کرده‌اند که احتمال نامزدی‌شان قوت گرفته است. در این میان البته برخی چهره‌ها هم تحرکاتی داشته‌اند که موجب شده دامنه این گمانه‌زنی‌ها افزایش یافته و نگاه‌ها روی بعضی افراد بیشتر متمرکز شود. از جمله اینکه سعید جلیلی چند سخنرانی مهم انجام داده و از آن مهمتر اینکه به نظر می‌رسد او با تاکید ویژه روی برجام به سمت اقتصاد شیفت کرده است. او در چند سخنرانی درباره مشکلات معیشتی و بیکاری و مسکن حرف زده و افزایش تحرکاتش در این زمینه نیز شایعه نامزدی‌اش را تقویت کرده است. از طرف دیگر محمد‌باقر قالیباف هم بر تعداد سخنرانی‌ها و اظهارنظرهایش افزوده است. او برعکس سعید جلیلی از اقتصاد به برجام شیفت کرده و در یک سخنرانی انتقادات تندی را در این رابطه مطرح کرده است. آن‌سو‌تر عزت‌الله ضرغامی‌ قرار دارد که حالا فعال‌تر از همیشه هم در فضای مجازی حضور دارد و هم در سخنرانی‌های مختلف. او هم از برجام انتقاد می‌کند و هم مسائل اقتصادی را پیش کشیده است. روابط او با چهره‌های حوزه فرهنگ هم در این روزها محل توجه است. تا کنون عزت‌الله ضرغامی ‌درباره نامزدی‌اش چیزی نگفته است. در اظهارنظری دیگر اما محسن رضایی حضورش در انتخابات را تکذیب کرده است. اما در تحولی دیگر برخی چهره‌های اصولگرا از طرح نامزدی الیاس نادران و فروزنده خبر داده‌اند.

در چنین شرایطی ناصر ایمانی در پاسخ به این سوال که از بین گزینه‌های مطرح اصولگرایان همچون (محمدباقر قالیباف، عزت‌الله ضرغامی ‌و سعید جلیلی)‌ ترجیح را بر انتخاب کدام یک می‌داند؟ گفته است: «از بین همین سه نفر هر کدام که مقبولیت بیشتری در جامعه داشته باشد انتخاب خواهند شد. اما مساله مهم در این زمینه سابقه مسئولیت اجرایی این افراد است. مشکلی که «حسن روحانی» با آن روبه‌رو بوده، همین مورد است. وی هرچند سوابق کار ستادی و حضور در مجلس به‌عنوان نماینده ملت را داشت اما هیچ‌گاه در مسئولیت اجرایی حضور نداشت. برای پست ریاست‌جمهوری چه این گزینه از بین اصولگرایان باشد و چه از میان اصلاح‌طلبان، نیازمند فردی هستیم که حداقل در یک حوزه کار اجرایی کرده باشد. حال که مثال روحانی را مطرح کرده‌ام از «سعید جلیلی» هم بگویم. او که اکنون به‌عنوان یکی از گزینه‌های جریان اصولگرا برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح می‌شود نیز، هیچ‌گاه بر مسند اجرایی نبوده است.» وی با بیان اینکه علاوه بر مقبولیت اجتماعی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری باید دارای سوابق درخشان و توان انجام کار اجرایی داشته باشد، تاکید کرد: «این افراد وقتی وارد کار اجرایی شوند، در اداره کشور دچار مشکل خواهند شد. مثل آقای روحانی که با وجود دارا بودن سوابق و مسئولیت‌های مهم، در حوزه اجرا آزموده نشده بود.» در تحولی دیگر یک عضو هیات موسس یکتا گفته است: «تا زمانی که مصادیق و شاخص‌ها مشخص نشده کاندیدایی به ائتلاف اصولگرایان معرفی نمی‌کنیم.» دانشجو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه جبهه یکتا چه زمانی وارد مصادیق انتخاباتی می‌شود‌، گفته: «فعلا در مورد شاخص‌ها صحبت کردیم و بیشتر برنامه‌های جبهه بر پایه معیشت و اقتصاد مردم نوشته شده است. اصلی‌ترین مساله برای انتخابات سال آینده معیشت و اقتصاد مردم است و در جلسات مختلفی که جبهه یکتا برگزار کرده روی این موضوعات صحبت شده است. هنوز به مصادیق ورود نکرده‌ایم ولی ان‌شاءالله در زمان خود به این مساله می‌پردازیم. در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری کنگره و نشست هستیم ولی هنوز زمان آن مشخص نشده و تا زمان انتخابات دو یا سه نشست برگزار می‌کنیم. تا زمانی که مصادیق و شاخص‌ها مشخص نشده کاندیدایی به ائتلاف اصولگرایان معرفی نمی‌کنیم.» در واکنشی دیگر احمد سالک هم گفته است: «اگر ما اعلام کنیم یک فرد را به‌عنوان کاندیدای خود انتخاب کرده‌ایم، جریان‌های سیاسی برای تخریب و سوزاندن آن گزینه دست به کار شده و از این طریق نیروی خوب ما از بین خواهد رفت. حتی شاید برخی گزینه‌ها این روزها در جایگاهی مشغول کار باشند که در این صورت نیز با ایجاد شبهات سیاسی و انتخاباتی ممکن است جایگاه آنها زیر سوال برود، برای همین هنوز وارد تعیین مصداق نشده‌ایم. ما به‌دنبال وحدت هستیم، به ویژه اینکه احمدی‌نژاد این دوره در صحنه نیست و جریان پشت سر او نیز به عرصه نخواهند آمد.» در همین حال احمد کریمی‌‌اصفهانی، عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط‌امام و رهبری خبر از اجماع اصولگرایان می‌دهد، اما نه اجماع روی کاندیدا یا مدل نهایی ورود به انتخابات سال 96.

دبیرکل جامعه اصناف و بازار که با خبرنگار خبرآنلاین گفت‌وگو می‌کرد، تنها از توافق اصولگرایان روی محور اصلی در انتخابات 96 خبر می‌دهد و می‌گوید: «اقتصاد؛ رمز و کلید‌واژه اصولگرایان در انتخابات بعدی خواهد بود و به تبع آن، اقتصاددان بودن ویژگی اصلی فردی است که از اردوگاه اصولگرایان به‌عنوان کاندیدای نهایی رقابت انتخاباتی 96 بیرون می‌آید.»
کریمی‌اصفهانی در مورد ویژگی اصلی و کلیدی کاندیدای احتمالی اصولگرایان می‌گوید: «نامزد اصولگرایان حتما باید اقتصاددان بوده و هم دغدغه مسائل معیشتی مردم را داشته باشد. به تبع این ویژگی بقیه مسائل به‌طور اتوماتیک حل خواهد شد.»
دبیرکل جامعه اصناف درباره اصرار و تاکیدی که بر عدم تعیین مصداق تا جمع‌بندی نهایی جامعه روحانیت دارد، گفت: «جمع‌بندی واگذار شده به جامعه روحانیت، تا در مورد افراد، تشکل‌ها و مسائل مختلف بررسی کند. امیدواریم تا تقریبا یک ماه آینده درباره این مسائل به یک نتیجه برسیم، شاید این جمع‌بندی به تعیین مصداق هم بینجامد.»
در مورد سایر مدل‌ها از جمله مدل یازده نفره آل‌اسحاق، کریمی‌ صراحتا از رد آنها سخن گفت و یادآور شد: «مدل‌های زیادی مطرح شد اما این بحث‌های اخیر ما را به سمتی برد تا ‌تردید ما از افرادی که این ویژگی‌ها را ندارند برداشته شود و بتوانیم روی افرادی که دارای ذهن اقتصادی هستند تمرکز کنیم.

زمانی که از نام افراد و کاندیداهای گروه‌های خاص سخن به میان می‌آید عضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط‌امام و رهبری تاکید می‌کند که هیچ حرف و سخنی نمی‌شود از مصداق زد و باید تا یک ماه آینده منتظر ماند.
اما در اظهارنظری متفاوت حسین کنعانی‌مقدم گفته است: «گفتمانی که آقای قالیباف در گذشته مطرح کرده است، الان نمی‌تواند آرای خاکستری را جذب کند. آقای قالیباف اگر تغییر گفتمان ندهد، نمی‌تواند رقیبی جدی در مقابل آقای روحانی باشد. در یکی از مصاحبه‌هایم گفته بودم که رئیس‌جمهور آینده یک روحانی و سید است. به نظر می‌رسد یک شخصیت روحانی که سید ‌هم باشد، جزو اولویت‌هایی است که در انتخابات آینده مطرح می‌شود.» همزمان بیژن نوباوه از اعضای پایداری با بیان اینکه اصولگرایان برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو وضع بدی ندارند، گفت:‌ «اصولگرایان افراد مختلفی برای انتخابات ریاست‌جمهوری دارند.»او درباره اینکه گفته می‌شود اصولگرایان دچار تفرقه شده‌اند، اضافه کرد: «مگر صدای واحد از دیگر تشکل‌ها شنیده می‌شود که از اصولگرایان صدای واحد به گوش برسد؟‌ مگر اصلاح‌طلبان چیزی برای انتخابات اعلام کرده‌اند؟ حتما اصولگرایان برای انتخابات برنامه دارند. برنامه بسیار خوبی هم دارند ولی زمان نیاز است. ‌به نظر من اینکه می‌گویند اصولگرایان برنامه ندارند، فرافکنی یا حمله به جبهه مقابل است. اصولگرایان برنامه دارند مثل سایرین زمانش که باشد برنامه‌ها را اعلام می‌کنند.» این فعال سیاسی درباره اینکه آیا قالیباف کاندیدای اصولگرایان است، تصریح کرد: «پیگیری‌ها فردی نیست، ولی دارند کار می‌کنند. هرچیزی ممکن است اما افراد مختلفی مطرح هستند و نباید قائم به یک فرد باشیم. به نظر من انتخابات خوبی خواهیم داشت و یک تجربه تازه خواهد بود. مردم مترصد شرایط بهتری هستند و احتمال اینکه روحانی تک دوره‌ای شود وجود دارد.»
به‌نظر می‌رسد که فصل رقابت درون‌جناحی آغاز شده است. نامزدهایی مانند محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، عزت‌الله ضرغامی، الیاس نادران، مهرداد بذرپاش، اسدالله بادامچیان و…

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *