تا ۲سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه می‌شویم

باشگاه خبرنگاران جوان: راه کارهای خروج مسکن از رکود موضوع گفتگوی ویژه خبری دیشب شبکه دو سیما بود که ملکی نماینده وزارت راه و شهرسازی ، جمشید برزگر رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور، محمد حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به بحث و گفتگو پیرامون آن پرداختند.

در ابتدای این بحث حسام عقبایی رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور در تماس تلفنی با برنامه به تشریح آخرین گزارشات مربوط به تعداد معاملات بخش مسکن پرداخت و گفت: در سطح کشور از ابتدای سال، همواره سیر نزولی حجم معاملات را داشتیم که در دی و آذر ماه حجم این معاملات نزدیک به نصف رسیده است.

وی ادامه داد: در دی ماه ۹۵ ، ۵۷ هزار و پانصد و نود و چهار قرار داد خرید و فروش داشتیم که در آذر ماه این رقم به ۴۴ هزار و ۴۲ قرار داد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش داشته است و نسبت به ماه های قبل هم به طور متوسط ۳۰ الی ۴۰ درصد کاهش حجم معاملات را در کشور داشتیم.

در تهران سیر صعودی معاملات مسکن را در هشت ماهه اول سال شاهد بودیم

عقبایی اضافه کرد: در شهر تهران در هشت ماهه اول سال شاهد افزایش حجم معاملات بودیم و امید این را داشتیم و داریم که شاهد عبور و خروج از رکود باشیم البته در آذر و دی ماه ۱۰ درصد کاهش در بخش معاملات را شاهد بودیم که دلیل آن نوسانات ارز و برخی دیگر از دلایل بود ولی این موضوع به مفهوم این نیست که ماه های آتی شاهد رکود در بازار باشیم و امیدمان این است که شاهد افزایش حجم معاملات در تهران باشیم و این روند به مراکز استان ها و سراسر کشور تسری پیدا کند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک کشور یادآور شد: از سال ۹۲ به بعد افزایش قیمت محسوسی در بخش مسکن نداشتیم و ثبات نسبی بر قیمت ها حاکم بود و شهر تهران و شهرهای بزرگ، در واحدهای لوکس و آپارتمان های بزرگ حتی بیش از یک میلیون کاهش قیمت معاملات مسکن را شاهد بودیم.

عقبایی خاطر نشان ساخت: بهترین فرصت است که در زمان تثبیت قیمت ها اگر شخصی تصمیم به انجام معاملات دارد دغدغه افزایش و یا سونامی قیمت را نداشته باشد و نسبت به معاملات خود اقدام کند.

در فاصله سال های ۸۹ تا ۹۲ با  سونامی ساخت و ساز در کلان شهر ها روبرو بودیم

در ادامه این بحث، ملکی نماینده وزارت راه و شهرسازی نیز درباره اینکه چرا علی رغم سیاست هایی که قرار بود در بخش مسکن تحرک ایجاد کند، تحرک تقاضایی رخ نداده گفت: از سال ۸۹ به بعد شاهد یک افزایش بسیار شدید در حجم ساخت و ساز در کشور بودیم؛ به طوری که در فاصله این سال تا سال ۹۲ سونامی ساخت و ساز را در کلان شهرها و مناطق مرفه کلان شهرها داشتیم.

وی افزود: در این چهار سال حدود ۷۵۰ هزار واحد مسکونی پروانه ساختمانی گرفتند که این رقم در مقایسه با موجودی مسکن تهران؛ حدود ۳۰ درصد موجودی مسکن این کلان شهر بوده است.

ملکی ادامه داد: در این سال ها سوداگری بسیار بزرگی را در بخش مسکن شاهد بودیم که انتظارات برای افزایش قیمت ها، مدام تحریک تقاضا را بیشتر می کرد این موضوع در نهایت سبب شد تعداد خانه های خالی در سال ۹۰ یکدفعه به یک میلیون و ششصد هزار واحد مسکونی برسد که ارزش آنها به حدود ۱۸۰ میلیارد دلار می رسید.

نماینده وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: در  فروردین سال۹۱ قمیت هر متر مکعب مسکن در تهران به طور میانگین دو میلیون و سیصد هزار تومان بود که این رقم در چهارده ماه بعد به چهار میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان افزایش پیدا کرد.

ملکی تصریح کرد: در سال ۹۲ امکان افزایش بیشتر قیمت دیگر وجود نداشت و بازار مسکن به جایی رسیده بود که از نظر  عرضه اشباع شده بود و تولید کنندگان نیز نتوانستند واحدهای خود را به فروش برسانند که دولت پا به عرصه گذاشت و برای این که تحریک تقاضا ایجاد کند ضوابطی را در صندوق پس انداز یکم تعیین کرد تا خانه اولی ها بتوانند خانه دار شود ضمن آنکه افراد سوداگر هم نتوانند از تسهیلات دولت بهره مند شوند.

در ادامه این گفتگو حسن نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رکود در معاملات و رکود در ساخت و تولید مسکن دو موضوع جدا از یکدیگر است گفت: چرا در سال ۹۰ افزایش نرخ در بخش مسکن نداشتیم؟ این موضوع به دلیل این بودکه عرضه و تقاضا برابری می کرد و حباب قیمتی که وجود داشت شکسته شد.

تا 2 سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه خواهیم شد

محمد حسن نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه برنامه با اشاره به اینکه، وزارت راه و شهرسازی سیاست مشخصی در بحث مسکن ندارد گفت: دو سال دیگر با انفجار قیمت مسکن مواجه خواهیم شد.

حسن نژاد با اشاره به اینکه، در دو سه سال گذشته عرضه مسکن نداشتیم  افزود: تهران از بسیاری از شهرهای دنیا گران تر است.

وی با اشاره به اینکه، هزینه هر متر مربع زمین که به طرح تبدیل می شود بالای10-15 میلیون تومان است اظهار داشت: حریم شهر ها و روستا ها متاسفانه کوچک شده است لذا بهای تمام شده زمین بر روی قیمت ساختمان ها اثر می گذارد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه، وام های مسکن در شهرهای کوچک موجب تحریک عرضه و تقاضا می شود اما در شهرهای بزرگ اینگونه نیست تصریح کرد:  تسهیلات نقشی در خرید مسکن ایفا نمی کند.

وی با بیان اینکه، تا زمانی که در بخش مسکن شاهد رونق نباشیم، نباید انتظار رونق اقتصادی داشت افزود: قیمت پایین مسکن زمانی خوب است که قدرت خرید داشته باشیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به رشد اقتصادی ادامه داد: تامین مسکن وظیفه حاکمیت است لذا خانه دار شدن ملزوماتي دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

بهروز ملکی کارشناس بازار مسکن در  بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اینکه، مردم قدرت خرید مسکن ندارند گفت:  دولت در سال اول آغاز به کارش طرح جامع مسکن را مورد بازنگری قرار داد که این مسئله اقدام بزرگی محسوب می شود.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه، مهمترین کار دولت در وزارت راه و شهرسازی اصلاح یک سری از رویه ها است  افزود: شاخص cpi پنجاه و پنج درصد افزایش یافته است.

رکورد بخش مسکن عمدتا ناشی از سوداگری است

ملکی با اشاره به اینکه، رکورد بخش مسکن عمدتا ناشی از سوداگری است اظهار داشت: هدف اصلی سوداگران در حوزه مسکن است.

وی با اشاره به اینکه، رونق بازار مسکن با حذف سوداگری اتفاق می افتد گفت: همیشه به دنبال سوق دادن سرمایه به سمت ملک هستیم و متاسفانه به فکر تولید نبودیم.

ملکی با اشاره به سیاست های پولی و تحریک تقاضا گفت : صندوق پس انداز یکم از خرداد ماه شروع به سپرده گیری کرده است.

وی با اشاره به اینکه، باید میزان تسهیلات بانکی افزایش یابد بیان کرد: از سوی دیگر، باید طول دوره بازپرداخت کاهش یابد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه، دولت در سه سال و نیم گذشته به نفع متقاضیان مسکن عمل کرده است اظهار داشت: شورای پول و اعتبار باید همراهی بیشتری داشته باشد.

نباید نگاه بخشی داشته باشیم

وی با اشاره به اینکه، بانک مسکن به تعهدات خود در قالب صندوق پس انداز یکم عمل کرده است افزود:  اگر می خواهیم اقتصاد رو به توسعه باشد نباید نگاه بخشی داشته باشیم.

جمشید برزگر، رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور طی گفتگوی زنده تلفنی گفت: مهمترین مشکل در حوزه عرضه مسکن نداشتن متقاضی به علت عدم توانایی در خرید است.

وی با طرح این سوال مبنی بر اینکه، چگونه می توان با نرخ18 درصدی تسهیلات صاحب خانه شد افزود: چگونه می توان با دستمزد 800 هزار تومان خانه خرید.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور با اشاره به عدم توانایی مردم برای خرید مسکن افزود: باید تدبیری کرد تا نرخ تسهیلات کاهش یابد.

وی با اشاره به اینکه، بازپرداخت تسهیلات باید 15 ساله باشد گفت: باید تدابیر لازم را برای خروج از رکود اندیشید.

به اشتراک بگذارید:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *