ایران صاحب تکنولوژی مایع‌سازی گاز هلیوم شد!!

156419427 - ایران صاحب تکنولوژی مایع‌سازی گاز هلیوم شد!!

تهران – مدیر مرکز توسعه فناوری گازهای صنعتی ایران اظهار داشت: اکنون چند کشور در دنیا صاحب تکنولوژی مایع‌سازی گاز هلیوم هستند و ما توانستیم به این فناوری پیشرفته دست یافته و صاحب این تکنولوژی شدیم.

حجت علی‌لو روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تلاش ۴ تا ۵ ساله محققان ما به بار نشست و توانستیم به دانش فنی مایع‌سازی گاز هلیوم دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در غرب آسیا کشور قطر با استفاده از تکنولوژی شرکت‌های خارجی توانست این کار را انجام دهد اما ما با اعتماد و اتکا به توانمندی‌های داخلی، استفاده از توان متخصصان و کارشناسان و استفاده از توان ملی، موفق شدیم دانش فنی و تکنولوژی مایع‌سازی گاز هلیوم را کسب کنیم.

علی‌لو به کیفیت مناسب این محصول اشاره کرد و گفت: هلیوم مایع با کیفیت مناسب تولید شده و در بُعد مصرف هم تائیدیه‌های لازم را از مراجع ذی‌ربط اخذ کرده است.

وی بیان داشت: تاکنون هلیوم مایع وارداتی بوده و از خارج کشور تامین می‌شده که با توجه به شرایط کشور، واردات آن سخت شده بود و محققان جوان توانستند کشور را از این وابستگی رها کنند.

علی‌لو، یکی از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان گاز هلیوم مایع در کشور را صنایع پزشکی و تجهیزات آزمایشگاهی اعلام کرد و گفت: کمبود هلیوم مایع مشکلات جدی برای آزمایشگاه‌ها به وجود آورد که با تولید هلیوم مایع توسط محققان جوان ایرانی، این مشکل برطرف شده است.

/ایرانا

به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *